Mimořádné umělecké setkání Nikol Bókové a Kristiny Barta, obou březnových osobností
a inspirativních hybatelek hudebních vod i klavírního umění přineseme v on-line prostoru 29. dubna 2021.
Během večera zazní to, co slovy nelze vyjádřit, a naopak to, co nelze vyjádřit jen hudbou. Vedle dialogu na koncertním křídle C. Bechstein tak Nikol vyzpovídá Kristinu a Kristina Nikol a obě tak dají nahlédnout divákům hlouběji do své tvorby, hudebního světa i emocí.
„Touha spojovat klasický repertoár s vlastní hudbou pro klavír, kontrabas a bicí – koncept, který pro mě byl ještě před nedávnem velkým snem, se stal mou profesionální realitou. Bez potřeby zařazovat se do žánrových kategorií si vybírám repertoár stejně tak, jako tvořím svůj vlastní – hledám a objevuji, až do splynutí s pocitem, že takto je to správné a pro mě pravdivé.“
„Je pro mě velkou radostí připravovat zbrusu nový repertoár, který vzniká primárně pro cyklus Hybatele rezonance. Jako stěžejní skladbu jsem zvolila Schumannovu Fantasii C dur. Toto dílo mi otevírá celý nový svět, který s vášní poznávám, a kterým se nechávám inspirovat jak pro interpretaci, tak pro svou vlastní tvorbu, kterou spolu se mnou uvedou v život Michał Wierzgoń a Martin Kocián.“
Nikol Bóková
Nikol Bóková, vzděláním interpretka klasické hudby, překračuje ve své autorské tvorbě svobodně a bez jakýchkoli předsudků hranice hudebních žánrů, fascinovaná možnostmi, které jí tento přístup nabízí. Její recitál pro Hybatele rezonance umožní divákům nahlédnout do obou z jejích světů, tedy klasického i autorského.
Vlastní autorská introdukce
R. Schumann: Fantazie C dur, op. 17
S. Rachmaninov: Moment musicaux č. 6 C dur, op. 16
přestávka
Nikol Bóková trio kompozice inspirované programem první poloviny
Největší evropský nástrojový výrobce a tradiční producent mistrovských koncertních klavírů s charakteristickým evropským zvukem – již od roku 1853.
C. Bechstein v Anežském klášteře uspořádal mimořádný dvouletý cyklus Beethovenových klavírních sonát. Na koncertním křídle D 282 komplet všech 32 mistrovských sonát, nazývaných právem Nový zákon v hudbě, představil v osmi večerech během dvou koncertních sezón 2016–2018 charismatický virtuóz Saleem Ashkar. Publikum si získal pro svou preciznost i procítěné provedení jednotlivých skladeb. Celý komplet byl v tomto období též nahrán pro prestižní vydavatelství Decca.
Volným pokračováním je nový cyklus Hybatelé rezonance 2018/19, který představuje 4 výrazné osobnosti současné české klavírní scény.
C. Bechstein už přes jedno a půl století vyrábí mistrovské nástroje, které jsou ztělesněním vynikající kvality, ušlechtilého zvuku a barvy. Nejvyšší kvalita zvuku a mechaniky tak přenáší krásu velké klavírní éry i do naší doby. Filozofii C. Bechstein od počátků ovlivňovaly osobnosti, jako byli Hans von Bülow či Ferenc Liszt. Společnost dodnes pokračuje ve své slavné tradici ruční výroby doplněné o současné nejmodernější technologie. Nástroje značek C. Bechstein a Bechstein navíc pocházejí výhradně z Evropy, a sice z tradičního německého závodu v saském Seifhennersdorfu, pianina a klavíry značky W. Hoffmann vznikají v dceřiné firmě C. Bechstein Europe ve východočeském Hradci Králové, v jednom z nejmodernějších evropských manufakturních závodů. Nástroje C. Bechstein dnes zdobí Královskou akademii v Londýně, konzervatoř v Paříži či Berlínskou filharmonii.